Pilates Nedir?

Joseph Pilates’in “kontroloji” adını verdiği metodu, zihin ve beden bütünlüğünü öngören denge, nefes ve hareket sistemlerinin bir sentezidir. Eklem ve kemikleri hayat boyu korumak için kasları güçlendiren, esneten ve özellikle içsel karın kaslarının kuvvetlendirilmesi esasına dayanan bir sistemdir.

Pilates egzersizlerinin amacı; karın ve sırt bölgelerini eşit oranda güçlendirip, vücudumuzun üst kısmında sağlam bir iskelet oluşturmaktır. Pilates’e göre vücut merkezi, derindeki kaslarla bel kemiğine en yakın kaslardan oluşur. Klasik egzersizlerde zayıf kaslar zayıflama, güçlü kaslar güçlenme eğilimindedir. Bu da dengesiz kas yapısına, kronik bel ağrısı ve sakatlıklara yol açabilir. Pilates’te kas yapısı bir bütün haline getirilir. Kilo vermeseniz de ince görünürsünüz. Sakatlanma riski azalır, dayanıklılık artar, metabolizma hızlanır.

Duruş bozukluğu, kişinin omurgasındaki bozukluk sonucu ortaya çıkar. Skolyoz, Kifoz, Lordoz veya ayak bileklerinin içe yada dışa doğru basması duruş bozukluğuyla ilgili  rahatsızlıklardan bazılarıdır. Pilates, günlük hayatta kullanmadığınız güçsüz kasları da çalıştırarak omurganızı güçlendirir.

1 thought on “Pilates Nedir?

  1. Müge Hanımdan önce de pilates dersleri almıştım…Ancak Müge Hn.ile tanıştıktan sonra Pilates’in ne olduğunu daha iyi anladım. Boynum ve belimde kazadan dolayı oluşan ağır problemlere rağmen pilates yapıyorum ve çok faydasını görüyorum…Haftada bir kez de reformera giriyorum, mucizevi bir deneyim…Ayrıca sıcak ortamı, Müge hn.ın içtenliği ve güleryüzü de derslere koşarak gelmek için ayrıca iyi bir neden:)…

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s